A törvény szerint hány kutya tartható egy lakásban?

Néhány éve már sem a társasházak, sem az önkormányzatok nem szólhatnak bele abba, hogy hány kutyát tarthatsz egy társasházi lakásban. Régebben ezt belefoglalták a társasház szervezeti és működési szabályzatába, de ma már nem jellemző.

A jogszabályok rengetegében néha nehéz eligazodni, és igaz ez az állattartással kapcsolatos törvényekre is. Azt, hogy hány kutya tartható egy társasházi lakásban, az Egy háztartásban élő kutyák számát a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló, 41/2010. (II. 26.) számú kormányrendelet szabályozza. Ez írja elő, hogy mekkora kutya pontosan mekkora helyen tartható. Ennek értelmében egy kistestű állatnak – 20 kg-ig – szüksége van legalább 10 négyzetméter, egy közepes testűnek – 20-40 kg között – 15 négyzetméter és egy nagytestűnek – 40 kg-tól – legalább 20 négyzetméter szabad mozgástérre.

Más a helyzet viszont akkor, ha több kutyát tartasz egyszerre a társasházban, ekkor ugyanis mindössze 6 négyzetméter szabadon bemozogható hellyel kell számolni kisállatonként. Nem vonatkozik ez a frissen ellett anyakutyákra és a kicsinyeikre, az apróságokkal ugyanis egészen addig nem kell számolni, amíg el nem választják őket az anyjuktól.

A társasház ugyan nem korlátozhatja sem a tartható kutyák számát, sem a méretüket, ha a kutyák hangoskodása zavarja a szomszédokat, vagy megnehezíti az együttélést, a társasház lakói továbbra is panasszal élhetnek a kutyatulajdonosok ellen, sőt, akár fel is jelenthetik őket. Továbbá, ha több kutyát tart a tulajdonos, mint amennyinek kényelmes életteret tud biztosítani, az állatokat elvehetik tőle.

Ha éppen azon gondolkozol, hogy társasházi lakásodba négylábú társat fogadsz magad mellé, ne felejtsd el, hogy minden új kutyust be kell jelenteni az illetékes önkormányzatnál, ahogyan arról is tájékoztatni kell őket, ha egy állat elkóborol vagy elpusztul, esetleg egy másik gazdihoz kerül.

JÓ TUDNI! A közös képviselet és a társasházkezelés között különbség van. A közös képviselő választott tisztségviselő. A közös képviselő feladatai, kötelezettségei közé tartozik, hogy a közgyűlés határozatait előkészíti és végrehajtja, minden szükséges intézkedést megtesz az épület fenntartásának biztosítása érdekében, valamint közli és beszedi a közös költségeket. A társasházkezelői tevékenység egy komplexebb feladatösszességet jelent, mint a közös képviselet. A társasházkezelés ellátásához szükséges a társasház fenntartásával, működésével összefüggő gazdasági, műszaki, jogi követelmények ismerete. A társasházkezelő feladatai, kötelezettségei: a társasház fenntartása, üzemeltetési és karbantartási feladatok szervezése, közgyűlés összehívása, közgyűlés határozatainak végrehajtásáról gondoskodik, éves beszámolót készít a társasház gazdasági helyzetéről, javaslatokat dolgoz ki a társasház gazdálkodásának kérdéseiben, irányítja és ellenőrzi a tervezett felújításokat, intézkedik a közös költség hátralékok behajtása kapcsán.